(no_name)

Zwierzęta

krowy-1krowy-2krowy-3krowy-4krowy-5krowy-67

W Sano Agrar Institut mamy ok. 1.300 krów mlecznych o wydajności blisko 12.927 l na laktację. Zwierzęta przebywają w zmodernizowanych budynkach wyposażonych w przyjazne dla nich obory wolnostanowiskowe, które pojawiły się w miejsce obór uwięziowych.
Do wnętrza dociera bardzo dużo światła i świeżego powietrza. Sukces w hodowli zapewnia także dobre zaopatrzenie w wodę z długich poideł. Wszystkie zwierzęta otrzymują najlepszą dawkę TMR.

Swobodnie poruszające się krowy zachowują zdrowie i dobre samopoczucie. Ponadto chętnie korzystają one z zainstalowanych szczotek elektrycznych.

Hala udojowa karuzela na 60 stanowisk
Zewnętrzna karuzela zapewnia najbardziej korzystne warunki doju, a przede wszystkim bezpieczne i wygodne stanowisko pracy. Krowy doimy 3-razy dziennie, co przynosi bardzo dobre efekty.
Nowa hala udojowa przyczyniła się do zwiększenia wydajności krów, która aktualnie wynosi ok. 12.000 kg mleka i do poprawy jakości mleka, które jest cennym surowcem dla mleczarni.

Porodówka
Boksy wycieleniowe w naszym gospodarstwie znajdują się w odosobnionym miejscu, obok krów zasuszonych, są przestrzenne, zawsze świeżo wyścielone i zapewniają krowie spokój.  Poza tym krowy mają całodobową opiekę personelu.  Cielęta w ciągu godziny po porodzie otrzymują najwyższej jakości siarę wzbogaconą preparatem Cotosan®, która zawiera niezbędne przeciwciała, co poprawia odporność i zdrowie cieląt.
Siara jest wcześniej mieszana z preparatem Cotosan® i zamrażana. W ten sposób zawsze mamy wystarczający zapas dla nowonarodzonych cieląt.
Krowy dostają od razu po wycieleniu wzmacniający napój BoviFit® lub Post partum®.

Cielęta
Prawidłowy rozwój cieląt to priorytet w hodowli. Tylko zdrowe cielęta mogą być w przyszłości wysokowydajnymi krowami.
Odchów cieląt od pierwszych dni życia zaczyna się w indywidualnych boksach chroniących je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W kojcach otrzymują mleko, wodę i Vital Musli.
Po pierwszym miesiącu życia cielęta odchowywane są zbiorowo w nowoczesnej oborze, a już na początku drugiego przyzwyczajane do pobierania TMR.

Jałówki
Jałówki traktujemy jako kluczowy etap hodowli, ponieważ za około 2 lata będą decydowały o sukcesie gospodarstwa. Koniecznych było wiele inwestycji, abyśmy mogli zapewnić im najlepsze warunki utrzymania.
Więcej informacji na ten temat przedstawiamy nowoczesnym hodowcom na łamach poradnika Sano Magazyn, który w całości poświęcony jest zagadnieniom żywienia zwierząt.